З початку російської агресії проти України урядом було вжито ряд заходів, покликаних підтримати бізнес, зберегти робочі місця та забезпечити доступ населення до товарів та послуг. Але у травні 2022 року, враховуючи надмірне навантаження на бюджет України, було прийняте рішення повернути податкові зобов’язання платників податків, які мають можливість сплачувати податки та збори, та дозволити проведення деяких перевірок щодо відповідності діяльності підприємств законодавчим нормам.

Отже, з червня 2022 року скасовано заборону на проведення перевірок податковими органами, але залишається заборона щодо перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, які планують відновити через три місяці після припинення воєнного стану.

Відновлено фактичні перевірки роботи торгівлі, частину документальних перевірок та перевірок за заявою платника податків. Також перевірятимуть дотримання правил розрахунку в іноземній валюті. Повністю буде відновлено камеральні перевірки.

Причиною відновлення перевірок уряд називає відновлення системи відшкодування ПДВ, яка запрацювала з червня. Для відшкодування ПДВ необхідно провести камеральну перевірку та погодити суму бюджетного відшкодування.

Камеральні перевірки проводяться інспекторами податкових органів дистанційно, полягають у вивченні правильності звітів, реєстрації податкових накладних, своєчасної сплати податків тощо, без попереднього повідомлення власника підприємства. З 20.07.2022 відновлено нарахування штрафних санкцій за невчасно подану податкову звітність, а з 31.07.2022 будуть нараховані штрафи за сплату податків з порушенням (несвоєчасну, на неправильні рахунки тощо).

Позапланові документальні перевірки проводяться за місцем знаходження підприємства, інспектори перевіряють первинну документацію, звіти, накладні, РРО тощо. Так перевірки можливі при ліквідації, добровільній заяві про перевірку, за зверненням платника, у зв’язку із про запитом відшкодування ПДВ на суму понад 100 000 грн.

Фактичні перевірки – характерні тим, що відбуваються без попередження, податківці можуть перевіряти чи є термінал на оплату картою, розмір націнок, дозвільні документи на торгівлю, виконання правил торгівлі підакцизними товарами (касову дисципліну).

Планові перевірки, на даний момент, відсутні.

 

   Перевірки іншими державними органами можливі в разі настання певної події (пожежа, скарги споживачів, підозри щодо диверсійних дій тощо). Перевірки Державною службою України з питань праці поки що не відбуватимуться, але проект закону про відновлення перевірок Держпрацею готується.