Незаконним вважається звільнення, яке проводиться безпідставно або за помилковими підставах, без дотримання передбаченої процедури і з порушеннями умов трудового договору.

Незаконне звільнення - явище поширене, тому варіантів розірвання трудового договору роботодавцями «винайдено» кілька десятків. В тому числі:

  • використання неправдивих підстав (наприклад, звільнення за скороченням штату організації, тоді як скорочення немає);
  • розрив трудового договору з працівником, який перебуває у відпустці;
  • звільнення з посиланням на кілька підстав одночасно;
  • примус (в результаті психологічного тиску з боку роботодавця співробітник пише заяву про припинення роботи за власним бажанням).

У більшості випадків ситуація ускладнюється тим, що звільнений змушений одночасно вирішувати такі завдання: намагатися довести незаконність дій роботодавця, протистояти тиску з його боку і розбиратися з тим, куди звертатися за допомогою. І все це - в дуже стислі терміни: на те, щоб оскаржити незаконне рішення роботодавця, є всього місяць.

Що робити звільненому

План дій завжди один - не важливо, що послужило підставою для розірвання трудового договору. Мета звільненого - визнання звільнення незаконним. Домогтися цього можна декількома способами.

Переговори з роботодавцем

Оскаржити незаконне рішення роботодавця можна шляхом переговорів з ним, подаючи заяву до суду, звертаючись до інстанцій (це комісія по трудових спорах, трудова інспекція). Але почати працівник зобов'язаний саме з переговорів. Правда, якщо до них не підготуватися, то ніякого результату не буде: обидві сторони просто переконаються в тому, що опонент не збирається «здаватися».

Мінімальна підготовка до переговорів повинна включати в себе вивчення відповідних статей Трудового кодексу, збір документів (копія наказу про звільнення, письмові свідчення свідків обставин звільнення) і складання претензії. У ній потрібно детально викласти суть заперечень. Бажано в тексті послатися на порушені норми трудового права і детально розповісти про те, якими шляхами буде оскаржене незаконне звільнення: куди звертатися планується і з якими документами.

Теоретично: розбирати конфлікт і розглядати скаргу (претензію) на звільнення повинна погоджувальна комісія організації. На практиці це працює тільки в дуже великих компаніях, з великим штатом юристів і кадровиків.

Якщо переговори не принесли результату

Відмова у поновленні на посаді відкриває для колишнього працівника можливість звернутися до суду, прокуратури або трудової інспекції із заявою. Незаконне звільнення з роботи члена профспілки - привід поскаржитися в профспілку (у тих, хто платить членські внески, практично стовідсотковий імунітет до звільнення).

Після прийому позовної заяви або скарги працівник фактично перестає контролювати процес вирішення своєї проблеми: йому залишається тільки чекати, що скажуть компетентні органи. Тому важливо правильно скласти позов, прикласти до них максимально повний пакет документів, які доводять вашу правоту.

Чому незаконне звільнення працівника потрібно оскаржувати

Судова практика за позовами про незаконні накази про звільнення - це майже завжди рішення на користь звільнених. Роботодавця чекають і великі витрати (судові витрати, компенсації працівникові, штрафи за прострочене виконання рішення суду), і, можливо, дискваліфікація керівництва.

Готуючись протистояти роботодавцю, краще заощадити час і заручитися підтримкою юриста: і без того досить висока ймовірність відновитися на роботі буде практично дорівнює одиниці.

Юридична фірма Львова Юдей допомагає вирішувати трудові спори, пов'язані з незаконними звільненнями. Ми візьмемо на себе і переговори з роботодавцем, і підготовку позовної заяви або скарги. А при необхідності і представництво інтересів клієнта в суді.