Реєстрація юридичних осіб та ФОП

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209, процедура реєстрації юридичних осіб та ФОП в умовах воєнного стану зазнала деяких суттєвих змін, які діятимуть до припинення воєнного стану:

- реєстрація ФОП або юридичної особи здійснюється виключно державними реєстраторами (як правило, це виконкоми сільських, селищних, міських рад, які є акредитованими та мають у штаті посади державних реєстраторів, які пройшли спеціальну верифікацію та мають вищу юридичну освіту);

- реєстрація може відбуватися в режимі онлайн, для чого необхідно направити відповідні документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (його можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів, послуги якого надають «ПриватБанк», Національний банк України, «Ощадбанк», «УкрСиббанк», Державне підприємство «Дія» тощо);

- реєстрація бізнесу відбувається без прив’язки до реєстрації або місцезнаходження засновника або виробничих потужностей, тобто зареєструвати ФОП або юридичну особу можна в будь-якому регіоні України;

- реєстрація відбувається невідкладно, з моменту отримання документів від заявника (виключенням є неробочі дні);

- сплата адміністративного збору за державну реєстрацію може бути підтверджена з допомогою скріна квитанції, направленою на електронну пошту державного реєстратора. Підприємства, які створюються з метою благодійної діяльності, надання допомоги Збройним Силам України або іншим формуванням, які обороняють державу, не сплачують адміністративний збір.

Важливо! Державна реєстрація громадських формувань під час воєнного стану не здійснюється (це не стосується громадських об׳єднань).

Перелік документів, необхідних для реєстрації підприємства, залишається незмінними і важливо правильно оформити всі установчі документи, обрати вид оподаткування, розробити статут тощо. У разі, якщо документи, які були подані державному реєстратору, містять помилки або невірно оформлені, реєстрація не відбувається і вони повертаються заявнику протягом 24 годин, що може уповільнити процес створення ФОП чи юридичної особи.

Як перевести бізнес до Польщі?

Польська республіка надає можливість українським підприємствам перевести своє виробництво на їх територію. Для цього необхідно звернутися до Польського агентства інвестицій та торгівлі. З 7 березня 2022 року українці мають змогу скористатися офісним простором «Кворкінг Україна», який знаходиться у Варшаві. Програма безкоштовного надання офісних приміщень т підтримки українського бізнесу розрахована на три місяці, але, уразі ускладнення ситуації, може бути подовжена. Українським підприємцям надаються наступні послуги:

- безкоштовний офіс у Варшаві;

- підтримка українською мовою;

- створена база даних виробничих потужностей, земельних ділянок, цехів та логістичних послуг;

- можливість отримати державні гранти та податкові пільги;

- інформаційна підтримка щодо умов та правил ведення бізнесу на території Польщі. 

Податкові пільги в Україні

З 4 березня 2022 року в Україні діють податкові пільги для підприємців, які здійснюють свою діяльність в умовах війни. Вони передбачають наступне:

- відсутність штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності, яку можна надати протягом 90 днів після закінчення бойових дій;

- сплатити нараховані податки та збори модна також протягом 90 днів, після закінчення війни;

- накладено мораторій на проведення податкових перевірок на час війни, також призупинені вже розпочаті перевірки;

- кошти, товари, зібрані для Збройних Сил України та передані безоплатно, не оподатковуються.

Важливо! У разі надання допомоги армії чи волонтерам обов’язково правильно оформити первинні документи, це також стосується перевезення гуманітарної допомоги.

Мобілізація працівників

Усі військовозобов’язані віком від 18 до 60 років з 25 лютого 2022 року підлягають загальній мобілізації, яка триває 90 діб. Підприємства повинні забезпечити збереження робочого місця та середньої заробітної плати мобілізованим працівника, незважаючи на те, що держава взяла на себе обов’язок виплачувати зарплати військовослужбовцям під час війни.

Керуючий підприємством зобов’язаний видати наказ  про увільнення працівника на час військової служби. Такий наказ оформлюється на підставі довідок або витягів з наказу військкоматів чи інших установ, пов’язаних із Збройними Силами України. Звільняти працівників, які були мобілізовані заборонено законом.

Щодо працівників, які увійшли до складу територіальної оборони, жодних пільг стосовно збереження робочого місця та нарахування заробітної плати, на даний момент, не передбачено.

Трудова повинність

В умовах воєнного стану можливі зміни у роботі підприємства у зв’язку із державним замовленням або трудовою повинністю працівників.

Підприємство може отримати замовлення на виконання певних робіт, пов’язаних з відбудовою постраждалих від воєнних дій об’єктів, забезпечення необхідними товарами чи послугами військовослужбовців, оборонних робіт тощо. Також працівники підприємства можуть бути залученими до виконання суспільно-корисних робіт.

Важливо! Трудова повинність під час воєнного стану не передбачає отримання згоди особи на виконання певних робіт. Не можуть біти залучені до виконання суспільно-корисних робіт діти до 15 років, вагітні, жінки, які мають дітей до 3 років.

Трудова повинність або суспільно-корисні роботи оплачуються державою: з працівниками укладається строковий трудовий договір, згідно якого вони не можуть отримувати заробітну плату нижчу, ніж отримували на своєму підприємстві.

Простій на підприємстві

Призупинивши свою діяльність через воєнний стан, підприємство не звільняється від обов’язку виплачувати працівникам заробітну плату у розмірі не менше 2/3 від середньої заробітної плат и (мобілізованим працівникам необхідно виплачувати повний розмір зарплати).

Виплата заробітних плат

Багато підприємств України зіткнулися з неможливістю виплачувати заробітні плати своїм працівникам, через брак коштів, матеріальні втрати внаслідок воєнних дій тощо. У такому випадку можна, за згодою працівника, оформити відпустку без збереження заробітної плати, користуючись положенням про коронавірусний карантин, який триває до 31 березня (воєнний стан не може бути приводом для звільнення чи оформлення відпустки без збереження заробітної плати) . Але треба зауважити, що виплати мобілізованим працівникам обов’язкові. Тому, якщо працедавець не в змозі забезпечити працівників заробітною платою під час війни, йому доведеться провести процедуру ліквідації підприємства.

Виплата заробітної плати, згідно із трудовим законодавством, має відбуватися не менше двох разів на місяць, але, враховуючи те, що війна є форс-мажорною обставиною, виплати можуть відбуватися за іншою, зручною для роботодавця, схемою.

Звільнення з роботи під час війни

Щодо звільнення через скорочення штатів або чисельності працівників чи грубого порушення ними трудової дисципліни обмежень, у зв’язку з воєнними станом, немає. Єдиний виняток – мобілізовані працівники, яких звільняти не можна. Незаконне звільнення в умовах воєнного часу є кримінальним правопорушенням.

Вихід з декретної відпустки

Умови виходу працівниці з декретної відпустки в умовах воєнного стану законодавством не визначені, тому об’єктивних підстав не оформити вихід немає, але, в разі, якщо немає можливості перевести працівників на віддалену роботу, можна оформити простій на підприємстві з виплатою 2/3 зарплати. Звільнити працівницю, яка вийшла з декретної відпустки, можна лише в разі ліквідації підприємства.

Працівник виїхав за межі місця роботи

Виїзд працівника через воєнні дії не є підставою для оформлення прогулу та звільнення за порушення трудової дисципліни, але й не зобов’язує роботодавця зберігати за ним середню заробітну плату.

Декретні, лікарняні та інші соціальні виплати

Усі виплати, які покладаються на Фонд соціального страхування, будуть здійснені у повному обсязі, єдиною проблемою можуть стати збільшені строки очікування нарахувань.

Придбання нерухомості під час воєнного стану

Купувати нерухомість під час війни досить небезпечно, адже Державний реєстр речових прав на нерухоме майно призупинив свою діяльність, а придбання нерухомості на підставі довіреності, заповіту може бути визнане судом нікчемним правочином, що був вчинений під впливом тяжких обставин. Щоб не стати жертвою аферистів краще утриматися від подібних покупок.

Чи мають право банківські установи встановлювати ліміти на зняття готівки

В умовах воєнного стану банки мають право, користуючись форс-мажорними обставинами, встановлювати обмеження на деякі види фінансових операцій та ліміти на зняття готівки.

Сплата комунальних послуг

Нарахування штрафів та пені за прострочені платежі за комунальні послуги призупинені, що не звільняє споживачів від сплати за використані послуги, але дає можливість сплатити борг по закінченню форс-мажорних обставин, викликаних війною (на сьогодні, ця умова діє до 26 березня, але може бути подовжена).

Кредитні зобов’язання

Виплати кредитів залишаються обов’язковими, але, враховуючи, форс-мажорні обставини, можуть бути призупинені. Крім того, штрафи та пені за несвоєчасне погашення кредитів не повинні нараховуватися. Це стосується тих банків чи кредитних установ, в умовах договору яких війна визначена як форс-мажорна обставина. Але, навіть, якщо кредитна установа в умовах договору не визначила форс-мажорні обставини, Торгово-промислова палата України на своєму офіційному веб-ресурсі виклала лист про визнання ситуації в країні форс-мажорними обставинами.

В разі, якщо кредитна установа вимагає повернути борг, можна посилатися на цей лист, а ще краще направити на її адресу повідомлення про виникнення обставин непереборної сили, у якому слід зазначити наступне:

- ПІБ позичальника;

- ідентифікаційний код;

- адресу;

- номер телефону;

- номер кредитного договору;

- зобов’язання повернутися до виконання своїх обов’язків по закінченню воєнного стану в Україні.

Терміни, у які необхідно повідомити кредитну установу, законодавством не визначені, ому це можна зробити в будь-який момент. Але, навіть, якщо громадянин не повідомив кредитну установу про неможливість виконувати свої зобов׳язання,  у нього є право оскаржити нарахування пені та штрафів за несвоєчасне погашення кредиту. Якщо форс-мажорні обставини в державі триматимуть більше трьох місяців,надалі можна звернутися до компанії «Юдей» за юридичною допомогою щодо реструктуризації боргу або скасування його в односторонньому порядку.

Оформлення заповіту та спадщини в умовах воєнного стану

6 березня 2022 року було прийнято Постанову Кабінету міністрів Україну, у якій визначено, що на час воєнного стану призупиняється перебіг строку для прийняття спадщини. Нотаріальне посвідчення здійснюється не на спеціальних бланках, а на білих аркушах, на які наносяться державний герб та реквізити нотаріуса.

Відновлення документів

Втратити документи під час воєнних дій можна в будь-який час, тому застосунок «Дія» ввів спеціальний електронний документ, який є посвідченням особи на час воєнного стану, містить в собі паспортні дані особи та її ІНН. На його основі можна буде також відновлювати втрачені паперові документи. Щодо відновлення водійського, пенсійного посвідчення, свідоцтва про народження тощо, в зоні бойових дій наразі це може бути неможливо, всі інші регіональні представництва МВС України працюють у штатному режимі.

Реєстрація новонароджених

Реєстрація новонароджених, у разі неможливості оформити свідоцтво про народження в органах реєстрації актів цивільного стану здійснюється з допомогою довідок, виданих медичним закладом або медичним працівником, на підставі яких можна пізніше оформити свідоцтво. Обов’язок зареєструвати дитини протягом місяця на час воєнних дій скасовується. Довідка, видана медичним працівником може не містити печатки та заповнюватися в довільній формі, головне, щоб вона містила наступні дані:

- найменування надавача медичних послуг;

- ПІБ медичного працівника;

- ПІБ жінки, яка народила дитину;

- ПІБ батька (за наявності);

- дату народження;

- стать народженого;

- назва населеного пункту;

- місце народження (якщо місце видачі довідки не збігається з фактичним місцем народження);

- підпис;

- дата видачі довідки.

Такі довідки оформлюються в двох примірниках і зберігаються у батьків та медичного працівника.

Якщо жінка народила самостійно довідка надається на основі медичного огляду.

Усиновлення під час війни

Процедура усиновлення під час воєнного стану заборонена.