Податковий борг – несвоєчасне перерахування до бюджету визначеної суми податків, що може тягнути за собою опис майна, його арешт , продаж та інші негативні наслідки.

З 1 січня 2022 року підприємці, які мають податкову заборгованість, крім основних етапів стягнення податкового боргу (податкова застава, опис майна, стягнення коштів) зіткнуться з новим обмеженням – забороною виїзду за межі країни. Це обмеження може стосуватися керівників юридичних осіб або постійного представництва нерезидента.

Умови, за яких вводиться заборона виїзду за кордон:

  • сума податкового боргу становить більше 1 млн. грн.;
  • з дати вручення податкової вимоги пройшло 240 календарних днів.

Відповідні зміни внесено до Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України». Таке обмеження може бути застосоване до боржника виключно на підставі судового рішення. Така заборона має статус «тимчасової».

З 2022 року податкові органи мають право запиту інформації щодо керівників юридичних осіб чи представництв нерезидентів, яку зобов’язані надавати органи місцевого самоврядування, посадові особи, установи тощо. Отримавши необхідну інформацію про конкретну особу, податкові органи можуть звернутися до суду з вимогою встановити обмеження щодо виїзду особи за кордон України.

Не можуть бути встановлені обмеження на виїзд за кордон до тих осіб, перед якими держава має зобов’язання щодо повернення помилково нарахованої суми податків або в разі надмірно сплаченої ним суми податків. Але це уточнення стосується тільки тих юридичних осіб, зобов’язання держави перед якими перевищує суму податкового боргу.

Коли може бути встановлене обмеження на виїзд?

З моменту звернення податкового органу до суду, із вимогою встановлення обмеження на виїзд, суд повинен розглянути справу протягом 48 годин. Рішення суду про встановлення обмеження підлягає негайному виконанню: наступного дня, після винесення рішення суду, дані про боржника вносяться в Реєстр керівників-платників податків та інформується про обмеження на виїзд керівника юридичної особи Адміністрація Державної прикордонної служби України.

Керівник юридичної особи або представництва нерезидента має право оскаржити рішення суду про обмеження на виїзд у Апеляційному суді протягом 10 днів, після рішення суду.

Коли закінчується дія обмеження на виїзд?

Щоб зняти обмеження на виїзд, необхідно сплатити податковий борг або ініціювати справу про банкрутство та отримати рішення про відкриття судового провадження.

Ще одним способом зняття обмежень щодо виїзду є отримання податковим органом інформації щодо зміни керівника-боржника. Зміна відбувається, як правило, в судовому порядку, шляхом передачі майна юридичної особи розпоряднику, для погашення боргів та зобов’язань перед кредиторами.

Податкова служба, отримавши інформацію про сплату боргу або відкриття провадження щодо банкрутства, повинна повідомити Адміністрацію Державної прикордонної служби про скасування встановленого обмеження на виїзд.

Інформація про юридичних осіб, які мають податковий борг

На сайті Державної податкової служби України в розділі «Довідники, реєстри, переліки» розміщується актуальна інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг. Ця інформація є загальнодоступною, кожен користувач може завантажити документ, який містить найменування суб’єкта господарювання, код ЄДРПОУ підприємства чи ФОП, ПІБ керівника та загальну суму податкового боргу до державного бюджету і окремою графою – до місцевого бюджету.