Обтяження земельної ділянки, згідно зі ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», це заборона або обмеження прав розпоряджатися / користуватися нерухомим майном. Обтяження прав на земельну ділянку може накладатися рішенням суду та підлягають реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та мають бути внесені до Державного земельного кадастру.

Якщо на земельну ділянку накладені обтяження, при встановленні на неї права власності вони не припиняються.

Арешт земельної ділянки

Арешт нерухомого майна – крайній захід процедури стягнення заборгованості. Якщо сума боргу власника земельної ділянки більше 20 мінімальних заробітних плат (з 1 січня 20222 року мінімальна зарплата – 6500 грн., отже мова йде про 130 000 грн.), у разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, суд може накласти арешт на його житло та земельну ділянку, на якій воно розташоване.

Щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення, вони в першу чергу підлягають арешту, якщо у боржника немає інших цінностей для задоволення вимог стягувача.

У разі накладення арешту на земельну ділянку, її власник отримує постанову про опис та арешт майна, у якій зазначається розмір ділянки, її цільове призначення, наявність комунікацій тощо. Після цього проводиться оцінка вартості землі, яка є дійсною протягом шести місяців (по закінченню цього строку, проводиться повторно).

Користуватися земельною ділянкою, яка знаходиться під арештом, боржник має право в тому разі, якщо його визнано зберігачем арештованого майна і стягувач не заперечує проти цього.

Якщо земельна ділянка знаходиться в оренді, а боржником являється орендар,на неї накладати арешт не можна, якщо ж боржником є власник землі, тоді така земля може бути арештована, з подальшим визначенням статусу орендаря, відшкодувань йому тощо.

Арешт може бути знято у випадку погашення боргу, зібрання доказів про порушення під час накладення арешту або звернення стягувача про визнання майна його власністю.

Застава земельної ділянки

Банк може видавати іпотечні кредити під заставу земельної ділянки. В разі неспроможності боржника сплатити кредит, банк стає власником землі, яку він зобов’язаний реалізувати протягом 2 років, після набуття ним прав власності. Взяти іпотечний кредит під заставу земельної ділянки має право не тільки власник землі, а й її орендар, передаючи банку право користування нею. Також таким правом володіють ті, хто користується земельною ділянкою на правах емфітевзису або суперфіцію.

Відповідно, застава є формою обтяження земельної ділянки, за якої вільно користуватися або розпоряджатися землею власник не може.

На сьогоднішній день, банки видають кредити під заставу землі, що використовується під житлову або комерційну забудову, застава землі сільськогосподарського призначення поки що в стані опрацювання.

Заборона відчуження

Відчуження – перехід прав на земельну ділянку до інших осіб, шляхом дарування, купівлі-продажу, поділу майна, обміну тощо. Заборона відчуження може бути встановлена у зв’язку з:

  • кредитом, у кому земля виступає заставою;
  • за наявності договору довічного утримання, складеного власником земельної ділянки (до смерті власника);
  • накладенням арешту на ділянку (державним виконавцем, у зв’язку із заборгованістю або органами дізнання чи слідчими органами, у зв’язку із розслідуванням злочину);

Заборона на відчуження земельної ділянки обов׳язково має бути внесена до Єдиного реєстру заборон відчуження об׳єктів нерухомого майна.