Накладання земельних ділянок, коли декілька ділянок займають одну і ту ж територію, або її частину, останнім часом стає великою проблемою, у зв’язку з відкриттям ринку продажу землі, так як власники земельних ділянок замовляють проектну документацію для отримання кадастрового номеру, без якого повноцінно розпоряджатися землею неможливо.

Накладання земельних ділянок, як правило, визначається на етапі реєстрації в Державному земельному кадастрі і є причиною відмови надання кадастрового номеру власнику ділянки.

Стаття присвячена проблемі накладання земельних ділянок та пошукам шляхів вирішення цієї проблеми.

Чи є правомірною відмова у присвоєнні кадастрового номеру, при виявленні накладання земельних ділянок?

З одного боку, відмова в реєстрації такої земельної ділянки законна, адже надання кадастрового номеру ділянці, що накладається на іншу, є, фактично, порушенням прав власності на землю особи, яка вже має зареєстровану землю. З іншого боку, відмова у реєстрації порушує права й другого заявника, особливо враховуючи те, що така помилка була допущена не з вини власника землі.

Накладання земельних ділянок – результат неякісної роботи і помилок інженерів-землевпорядників, а також наслідок реєстрації земельних ділянок до створення єдиної системи присвоєння кадастрових номерів.

Що пропонує Держгеокадастр?

У 2020 році Держгеокадастр опублікував лист із роз’ясненням, щодо присвоєння кадастрових номерів ділянкам з «накладкою», для державних кадастрових реєстраторів. У ньому наголошується на праві особи, яка звертається до державного реєстратора, отримати кадастровий номер на свою ділянку, незважаючи на наявність накладання землі. Крім того, на державного кадастрового реєстратора покладається задача виправлення помилок, допущених землевпорядниками.

Але, фактично, процедура виправлення помилок, допущених при розробці проекту землеустрою, не прописана, тому сподіватися на державних реєстраторів, поки що, не варто, тим більше, що, якщо почнуть реєструвати земельні ділянки з накладанням, виникне ще більше проблем, коли таку землю власник захоче продати, переоформити або взяти під її заставу кредит.

Шляхи вирішення проблеми

На сьогоднішній день, оптимальними шляхами вирішення проблеми накладання земельних ділянок є згода заявника оформити ділянку меншої площі або іншої конфігурації, домовленість з власником (власниками) суміжних ділянок або звернення до суду.

Оформити ділянку меншої площі або іншої конфігурації, звичайно, не завжди можливо, особливо коли мова йде про велику площу накладання. Крім того, знову виникає проблема розробки нового пакету документації для отримання кадастрового номеру на вже іншу, по факту, ділянку, а це додаткові витрати.

Домовитися з власником суміжної ділянки, з яким виявилося накладання, найкращий варіант, але знову виникає питання переоформлення документації, розробки нового проекту і, відповідно, матеріальних витрат уже з обох сторін.

Звертатися до суду – правильне рішення, але позивачу буде необхідно сплатити судовий збір та послуги судового експерта, що буде відшкодовано тільки в разі його перемоги в суді.

Великим зрушенням у реєстрації земельних ділянок з накладанням є створення процедури виправлення помилок в технічній документації інженером-землевпорядником, без її переробки, але це можливо тільки в разі згоди власника другої земельної ділянки.

Отже, проблема накладання земельних ділянок в Україні поки що не вирішена, тому що ще немає законного акту, який би регулював ці питання, та затвердженої єдиної процедури виправлення вже готової технічної документації.

Для уникнення зайвих витрат необхідно спочатку перевірити земельну ділянку, що виділяється, на наявність накладання (це можна зробити на сайті Держгеокадастру), а вже потім замовляти проект у інженера-землевпорядника.