Вести бухгалтерію підприємства, при бажанні, може й сам власник, але для цього треба розумітися в специфіці роботи, володіти програмним забезпеченням з бухгалтерського обліку та витрачати багато часу. Як правило, підприємці користуються послугами професіоналів, щоб убезпечити свій бізнес від штрафів, банкрутства тощо.

Дана публікація присвячена питанню визначення кращого типу бухгалтерського обліку на підприємстві.

Типи бухгалтерських послуг

Існує декілька типів бухгалтерських послуг:

 • бухгалтер в штаті;
 • приватний бухгалтер;
 • бухгалтерські компанії, які надають послуги на аутсорсингу, тобто дистанційно.

Чітких вимог щодо організації бухгалтерського обліку на підприємстві немає, засновник або власник компанії самостійно вирішує форму організації ведення бухгалтерії, відповідно до ст.8 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Відразу варто зазначити, що користування послугами приватних бухгалтерів, які зрідка приїздять на підприємство або ведуть роботу з документами віддалено, найменше позначиться на бюджеті компанії, але й відповідальності за свою роботу, по факту, приватні бухгалтери не несуть. Тому вони підійдуть тільки тим підприємствам, яким треба раз на рік подавати нульову звітність, або якщо бухгалтер потрібен на короткий термін.

Плюси та мінуси бухгалтера в штаті

Утримання бухгалтера в штаті – вигідне рішення для тих компаній, які мають велику кількість працівників (більше 50 осіб), працюють у великих масштабах, мають справу із закупівлями, постановкою на облік різних груп товарів, працюють як з готівкою, так і по безготівковому розрахунку, здійснюють різні види діяльності.

Для такого підприємства бухгалтер в штаті (бажано не один) допоможе уникнути штрафів, вчасно подавати звітну документацію, сплачувати податки і збори, робити відрахування до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування, вести графік відпусток тощо.

Отже, однозначні плюси – бухгалтер всю свою увагу присвячує одному підприємству, надає консультації, веде документообіг, особисто зацікавлений у налагодженій роботі компанії.

Мінусами роботи бухгалтера в штаті можна назвати значні витрати на виплату заробітної плати, відпускних, лікарняних, оздоровчих тощо, обов’язкове обладнання робочого місця та придбання ліцензованого програмного забезпечення (наприклад 1С Бухгалтерія, BAS Бухгалтерія тощо), оплата курсів підвищення кваліфікації, підтримання конкурентоспроможної заробітної плати і т.п.

Послуги аутсорсингових компаній

В разі, якщо підприємство не має великих об’ємів, найкращим варіантом бухгалтерського обліку будуть компанії, які працюють з документообігом та звітностям на аутсорсингу.

Очевидними плюсами можна назвати наступне:

 • такий вид послуг обійдеться набагато дешевше, ніж бухгалтер у штаті;
 • великим підприємствам, для яких штатний бухгалтер є більш економним рішенням, аутсорсинг також може сподобатися, адже в штаті компаній, які надають послуги віддаленого бухгалтерського обліку, працюють не тільки бухгалтери та економісти, а й юристи, спеціалісти в податковому праві, інші вузькопрофільні спеціалісти;
 • користування послугами аутсорсингових компаній унеможливлює ризик «зникнення» бухгалтера, чи його відсутність через хворобу, адже з клієнтом співпрацює ціла команда, яка може робити взаємозаміну;
 • питання професійності та кваліфікації бухгалтера не повинні турбувати власника підприємства, адже аудиторські компанії зацікавлені в утриманні своїх клієнтів та збільшенні клієнтської бази, тому на роботу запрошують професіоналів та спеціалістів з бажанням та здатністю постійно вчитися та підвищувати свій рівень;
 • великим плюсом є страхування аутсорсингових компаній, адже помилку може допустити кожен і, в разі такої ситуації, штраф, який накладається на підприємство, відносить до страхових ризиків і покривається в межах страхової суми;
 • власнику підприємства не потрібно постійно контролювати роботу бухгалтера, слідкувати за вчасністю складання та подання звітів, він отримує готовий результат, довіривши свої справи професійній команді;
 • аутсорсингова компанія відповідає за збереження конфіденційної інформації про клієнтів; 
 • в умовах карантинних обмежень, аудиторські компанії, які працюють віддалено та користуються електронним документообігом, є кращим рішенням для комфортної співпраці.

Щодо мінусів у співпраці з аудиторськими компаніями, можна визначити фактичну неможливість оцінити якість послуг та систему контролю за якістю, на початковому етапі співпраці.