Якщо нерухомість перебуває у спільній частковій власності, її власники повинні домовитися про порядок і правила її використання. Наприклад, колишнє подружжя може спільно проживати в квартирі (кожен у своїй кімнаті) і готувати на загальній кухні. Якщо мова йде про дачі, то можна скласти графік відвідувань: комусь зручніше приїжджати на вихідних, а комусь - проводити будні на природі.

Якщо знайти компроміс не виходить, будь-який власник має право заявити про виділення частки в натурі - фізичне розмежування земельної ділянки, будинку або квартири. Швидше за все ця процедура проводиться за наявності згоди інших власників - в такій ситуації досить укласти угоду й оформити нові документи на розділене майно. Але на певному етапі між учасниками часткової власності може виникати відкритий конфлікт, тому питання доводиться вирішувати в суді.

Нюанси законодавства

Згідно зі статтею 364 Цивільного Кодексу України, виділення частки власності в натурі може бути замінено на грошову або іншу матеріальну компенсацію від інших власників. Це можливо в наступних випадках:

  • Позивач добровільно погодився на такий варіант.
  • Частка настільки незначна, що її не можна реально виділити.

Після виплати компенсації співвласник втрачає право на частину майна. Решта учасників можуть вирішити чи будуть вони ділити власність в натурі або продовжать користуватися нею спільно.

Виділення частки в натурі земельної ділянки

Проведення процедури можливе тільки в тому випадку, якщо новий об'єкт приватної власності буде відповідати вимогам до земельних ділянок заявленого призначення. Наприклад, при виділенню ділянки під індивідуальне житлове будівництво (ІЖБ) повинні дотримуватися такі умови:

  • забезпечений окремий під'їзд до території;
  • не порушений місцевий містобудівний регламент;
  • враховані інтереси власників сусідніх земель;
  • підготовлений повний пакет документів щодо планування кордонів нової ділянки.

Виділення частки в натурі в квартирі

У судовій практиці така ситуація зустрічається досить рідко, оскільки далеко не у всіх багатоквартирних будинках є технічна можливість для виділу частки в натурі. Кожному власнику потрібно надати ізольовані житлові приміщення, кухню, передпокій і санвузол. У кожній з виділених частин необхідно також облаштувати окремий вхід. Якщо така можливість відсутня, суд може визначити порядок користування нерухомістю або призначити виплату компенсації.

Виділення частки в натурі в приватному будинку

Найпростіший спосіб - укласти угоду про виділення часток у натурі. Якщо ж хтось із власників будинку виступає проти розподілу власності, питання доведеться вирішувати в судовому порядку. Тут існують три варіанти:

  • Будівельно-технічні норми дозволяють перерозподілити інженерні комунікації та організувати окремий вхід - можна провести розподіл.
  • Будинок належить до стихійних забудов, в ньому було проведене неузгоджене перепланування - необхідно попередньо узаконити зміни.
  • Виділити частину неможливо - суд призначає виплату компенсації за частку

При подачі позовної заяви потрібно надати технічний паспорт будинку, документи про право на власність, експертний висновок про можливість розподілу, квитанцію про оплату держмита.

Допомога юриста

У кожній судовій справі про розподіл спільної власності є свої нюанси. Універсальна стратегія приречена на провал, тому наші адвокати ретельно вивчають кожен випадок. Не знаєте, як вчинити? Почніть з безкоштовної консультації в нашій компанії! Досвідчені юристи проаналізують наявні документи, підготують угоду щодо виділення частки в натурі, складуть позовну заяву і представлять ваші інтереси в суді.