Ви вирушили у відпустку, а коли повернулися, виявили, що за час вашої відсутності сусід по дачі добудував гараж. І все б нічого, якби ця будова не виступала на вашу територію. Ви не готові миритися з тим, що розлогі гілки вишневого дерева впираються в стіну вашого будинку, і вступаєте в боротьбу за землю. З ситуаціями, подібними до цієї, доводиться стикатися багатьом власникам землі.

Як вирішити суперечку з сусідами про межі земельної ділянки

Щоб довести свою правоту в земельному конфлікті, необхідно озброїтися документами, головний з яких - кадастровий паспорт. Він не тільки підтверджує права власника на землю, в ньому також зафіксовані межі володіння.

Якщо межі не встановлені

Якщо межування не проводилося, сусіди можуть сперечатися безкінечно, так і не дійшовши до спільної думки. Все тому, що їх уявлення про місце знаходження розмежувальної лінії кардинально відрізняються. Але земельні наділи на кадастровому обліку числяться формально, отже, і кордони між ними визначені умовно. Вихід із ситуації тільки один - провести межування.

Що дає межування

Це законний спосіб провести поділ, встановити площу кожної ділянки і зафіксувати кордони. Процес здійснюється із залученням фахівців у сфері топографо-геодезичних робіт. Про майбутню процедуру в обов'язковому порядку повідомляються власники суміжних наділів. Без узгодження з ними виданий акт про встановлення меж може бути визнаний недійсним. Після проведення робіт і отримання схвалення сусідів власник землі отримує кадастровий паспорт. З цього моменту будь-яким зазіханням «суміжників» на землю, що належить власнику, легко запобігти.

Якщо ділянка відмежована

Межі встановлено, але один із господарів вважає, що частина його законної території захоплена сусідом. Запевняє, що смуга, яка розділяє ділянки на паперовому плані, в реальності повинна проходити на метр лівіше або правіше. В цьому випадку вирішити конфлікт допоможе винос точок на місцевість.

Вбийте кілочки

Виносом точок займаються фахівці ліцензійної землевпорядної компанії. Вони проводять геодезичну зйомку, роблять потрібні обчислення і переносять межі з паперової схеми на місцевість. Для наочності в точках розподілу встановлюються межові знаки. За допомогою вбитих кілочків легко визначити, де проходить межа, і встановити, хто з сусідів правий.

Коли земельні суперечки між сусідами вирішує суд

Трапляється, що і винос точок не переконує землевласника, і він відмовляється зносити частину прибудови з законної території сусіда. Якщо мирні переговори зайшли в глухий кут, не залишається нічого іншого, окрім як вирішувати суперечку в судовому порядку. Такі позови розглядають районні суди. До заяви слід додати кадастровий паспорт і межовий план. По можливості свою позицію варто підкріпити словами свідків. У процесі розгляду справи може виникнути необхідність в проведенні землевпорядної експертизи. Іноді її призначає суд, але частіше про це клопоче одна зі сторін конфлікту.

Навіщо проводиться експертиза

Втручання фахівців з галузі геодезії та землеустрою дозволяє отримати додаткову і точну інформацію:

  • з'ясувати чи відповідає фактичне розташування кордонів даним державного кадастру;
  • встановити чи перетинаються кордони двох сусідніх ділянок;
  • якщо накладення кордонів зафіксовано, визначити його площу і з'ясувати причини виникнення;
  • виявити можливі кадастрові помилки і перенести кордони відповідно до правильних даних;
  • розрахувати площу землі, яка незаконно використовується одним із учасників спору.

Експертиза проводиться в кілька етапів. На підготовчому аналізуються дані кадастру нерухомості та інші документи. Польові роботи включають геодезичну зйомку ділянок, розрахунок їх площі, встановлення меж. На завершальній стадії розробляється експертний висновок, в якому даються розгорнуті відповіді на поставлені запитання. Всі вимірювальні роботи проводяться із застосуванням високоточного обладнання - супутникових GPS-приймачів та електронного тахеометра.

Як здобути перемогу в земельній суперечці

Відвоювати захоплені сусідом сотки, не будучи знавцем земельного права, дуже проблематично. Складність і заплутаність цієї сфери законодавства відзначають навіть досвідчені юристи. Необізнаній людині буде важко скласти процесуальні документи, підготувати питання для експертів, виробити стратегію для захисту своїх інтересів і слідувати їм у ході судових слухань. Всі ці завдання під силу досвідченим юристам. Такі працюють в нашій компанії і будуть раді надати професійну підтримку. За їхніми плечима - профільна освіта, блискуче знання законів, багата практика, ефективні схеми захисту клієнтів в земельних спорах.