Якщо ви працюєте офіційно, кожен місяць з вашої зарплати утримують 18% - податок на доходи фізичних осіб. Крім того, утримання із заробітної плати працівника провадиться для перерахування внесків у страховий та пенсійний фонди.

В яких випадках утримують частину зарплати

На частину зарплати мають право судові пристави, якщо суд встановив наявність боргу у громадянина, про що виніс відповідне рішення. Після того, як це рішення вступило в силу, на його підставі виписують виконавчий лист. З ним кредитор йде в службу судових приставів, де її співробітники встановлюють, що у боржника не вистачає грошей і майна, щоб повернути борг повністю. Тоді пристав направляється до керівника підприємства і пред'являє виконавчого листа йому. Керівник випускає наказ про утримання із зарплати співробітника - відмовити приставам він не має права.

Утримання і відрахування з заробітної плати проводяться протягом трьох днів після її нарахування. Самостійно припинити утримувати частину зарплати роботодавець може, тільки якщо працівник звільняється. Коли борг фактично виплачений, керівник підприємства повинен отримати відповідну постанову судового пристава, щоб припинити утримання.

Обмеження за розміром утримань

У статті 99 закону «Про виконавче провадження» вказано обмеження утримань із заробітної плати - не більше 50% від суми, яка залишається після сплати податків та внесків. Сума утримань збільшується до 70%, якщо працівник:

  • компенсує збиток, заподіяний здоров'ю;
  • виплачує компенсацію родині, яка втратила годувальника з його вини;
  • відшкодовує збиток, заподіяний злочином.

 

Як виробляється утримання з зарплати

Людина, у якого утримують частину зарплати, повинен отримати на руки вступило в силу рішення суду і копію виконавчого листа. Він також повинен ознайомитися з наказом керівника підприємства про початок утримань (ознайомлення підтверджується підписом). У розрахунковому листку щомісяця вказується розмір утримань (так само, як сума ПДФО і внесків). Якщо хоча б одна з цих умов не виконана, утримання вважається незаконним.

Зіткнулися з порушенням закону при розрахунку і нарахування утримань із зарплати? Зверніться до юриста по трудових спорах, і ви дізнаєтеся, як відстояти свої права і повернути гроші.