Ризики роботи з недобросовісними контрагентами складаються не тільки в тому, що вам не поставлять товари, не зроблять послуги або не заплатять. Якщо ІП або юридична особа веде справи з тими, хто на поганому рахунку у податковій, привернув увагу ФАС (антимонопольна служба), то у нього можуть виникнути проблеми:

  • ФНС стежить за тим, щоб угоди не були фіктивними і не були частиною схем переведення в готівку коштів організацій або неправомірного ухилення від податків;
  • ФАС, як і Росспоживнагляд, в числі іншого, присікає незаконну (без ліцензій і дозволів) підприємницьку діяльність.

На жаль, презумпція невинності, якої дотримується вітчизняне законодавство, в даному випадку перетворюється в принцип бумеранга. Частина відповідальності за порушення цивільного і податкового законодавства контрагентом може бути перекладена на організацію або індивідуального підприємця, які укладали з ним угоди. Не завжди. Ймовірно - вдасться довести невинність. Але потрапити на олівець до податкової і зіпсувати ділову репутацію в цій ситуації легко.

Закон: постановою Вищого арбітражного суду в ужиток введено визначення «належна обачність». Нею має керуватися підприємець, коли планує укласти угоду з контрагентом.

Хоча, згідно з пунктом 5 статті 10 Цивільного та пункту 7 статті 3 Податкового кодексу, платник податків за замовчуванням сумлінний, арбітражні суди далеко не завжди трактують закон буквально. В результаті, недобросовісний контрагент тягне на дно і свого не цілком обачного постачальника, покупця або замовника.

З неперевіреними контрагентами працювати небезпечно: головним чином через те, що швидко зрозуміти, наскільки він чистий, не завжди просто.

Як перевірити контрагента

Перевірка несумлінності контрагентів, якщо вони нові - обов'язковий етап підготовки до вчинення правочину. І хоча далеко не вся інформація про юрособу або ІП може бути доступною, того, що є, вистачає, щоб сформувати перше враження про потенційного партнера по угоді.

Важливо! З 2016 року податкова служба щомісяця публікує дані про контрагентів на своєму офіційному сайті. Те, що раніше було податковою таємницею, такої вже не є. Тому, якщо пощастить, на порталі ФНС можна знайти інформацію про баланс, господарські операції, боргах і порушеннях.

Ознаки недобросовісних контрагентів

Бути пильними варто, якщо:

  • немає даних про реальний адресу офісу, складу або виробництва;
  • не вдається поспілкуватися особисто з керівництвом контрагента;
  • право підпису «з того боку» у людини, посаду якого не передбачає участі в укладанні угод;
  • в пакет документів для угоди не входить виписка з ЕГРЮЛ або ЕГРІП.

Що робити, якщо є підозри

Хоча єдина, хто визнає контрагента недобросовісним на офіційному рівні, - це ФНС, спиратися тільки на її дані не вийде. Вони не завжди повні і актуальні. Тому підозри в несумлінності контрагента - це привід більш щільно зайнятися збором інформації. І не обов'язково самостійно. Юдей готове допомогти вам в перевірці контрагентів. Ми проводимо:

  • пошук по ЕГРЮЛ, ЕГРІП і іншими джерелами;
  • аналіз наданих для угоди документів (як окремо, так і з точки зору комплектності пакета);
  • пошук по базі адрес (із з'ясуванням, чи не є адреса юрособи фіктивним).

Фахівці агентства беруться за захист прав клієнта, якщо йому загрожує відповідальність за недобросовісного контрагента. Послуги агентства дозволять:

  • знизити ризик того, що ви укладете угоду з ненадійним контрагентом;
  • уникнути пильної уваги ФНС і ФАС;
  • не потрапити в чорні списки контролюючих організацій;
  • обґрунтувати і отримати податкові відрахування (у них часто відмовляють, посилаючись на сумнівність операції).