Чи не кожному хоч раз доводилося надавати платну послугу, продавати непотрібну річ або виготовляти що-небудь на замовлення, не оформивши угоду законодавчо. Подібні одноразові операції законом не караються, хоч неврахована вигода очевидна. Але варто таким діям розростися до комерційних масштабів і придбати систематичний характер, і вони підпадуть під визначення «незаконне підприємництво».

Що вважають незаконною підприємницькою діяльністю

Ведення бізнесу не відповідає правовим нормам, якщо:

  • комерсант не зареєстрований як ІП або юридичної особи;
  • в реєстраційних документах вказані неправдиві дані;
  • відсутня ліцензія на ведення діяльності, яка підлягає обов'язковому ліцензуванню.

Доказами незаконного підприємництва можуть служити:

  • показання осіб, які купили товар або сплатили послугу;
  • квитанції, що підтверджують факт оплати, і інші документи фінансової звітності;
  • випущена друкована рекламна продукція;
  • достовірна інформація про оренду приміщень під виробництво або торгівлю.

Відповідальність за незаконну підприємницьку діяльність

За ведення нелегального бізнесу, відповідно до російського законодавства, доводиться тримати відповідь: в адміністративній, податковій чи кримінальної площини.

Адміністративні заходи

Адміністративна відповідальність регулюється Кодексом про адміністративні правопорушення (КпАП) і передбачає штрафи в розмірі від 500 до 25 000 грн. - залежно від величини доходів і ступеня доведеною провини підприємця. Можлива конфіскація виробничих засобів.

Податкові санкції

Податкова відповідальність за ведення бізнесу без реєстрації визначається Податковим кодексом. За нелегальну комерційну діяльність бізнесмена карають штрафом у розмірі 10% або 20% від отриманого прибутку, але не менше 10 000 гривнів. Величина штрафу залежить від тривалості тіньової діяльності. Невдалого комерсанта можуть також зобов'язати внести в державну скарбницю невиплачені за період незаконного підприємництва податки. Прострочення реєстрації теж загрожує санкціями, але менш жорсткими.

Кримінальна відповідальність

Якщо розмір доходу оцінений сумою понад 125 000 грн. або доведений факт нанесення великої шкоди приватним особам, підприємствам або державі, бізнесменові загрожує кримінальне покарання. Згідно зі статтею 171 КК України, воно передбачає виправні роботи, позбавлення волі від 4 місяців до 5 років і штрафні санкції. Сума штрафу може досягати 250 000 грн.

Звинувачують у незаконному підприємництві?

У нашій компанії ви отримаєте кваліфіковану юридичну допомогу. Ми досконально вивчаємо матеріали, перевіряємо зібрані докази на предмет законності, оцінюємо перспективи, вибудовуємо грамотну тактику захисту і представляємо інтереси нашого клієнта на всіх етапах розгляду справи. Звертайтеся - при неправомірних звинуваченнях або занадто суворе покарання ми знайдемо законні підстави для виправдання і скасування штрафів.