Нещодавно президентом був підписаний об'ємний закон, в якому на 100 сторінках розписані зміни, які вносяться в Податковий кодекс. Там досить багато цікавих поправок, які повинні знати власники бізнесу, фінансові директори та бухгалтери. Великий обсяг документа присвячений страхових внесках (з 2017 року ми платимо страхові внески та звітуємо про них в ИФНС), пені за несвоєчасну сплату податків збільшуються в два рази, з'явилася можливість платити податки за третіх осіб.

Але нас особливо зацікавив наступний пункт, який є ще одним цвяхом в труну альтернативної ліквідації:

Вносяться поправки в 8-й і 9-й абзаци пп. 2 п. 2 ст. 45 Податкового кодексу. Дані параграфи дають право стягувати через суд недоїмку з афілійованих структур компанії-боржника, якщо вони переводили їм виручку, грошові кошти або інші активи.

<У новій редакції слово «організаціям» замінено на слово «особам». Така зміна дозволить податківцям стягувати несплачені податки зі пов'язаних з компанією-боржником фізосіб, наприклад, засновників або акціонерів.

Як працювала стаття дозволяє стягувати недоїмку з афілійованих організацій?

Наприклад, 16 березня 2016р. було винесено рішення по справі № А40-227535 / 15-107-1863. Арбітражний суд прийшов до висновку, що ліквідація «старої» компанії і створення «нової» при одночасній передачі в розпорядження на користь «нової» компанії майна і клієнтської бази є нічим іншим, як способом ухилення від податкового обов'язку «старої» компанії. Відповідно, недоїмку стягнули з «нової» компанії.

Подібні рішення, починаючи з 2014 року, виносяться досить часто. Однак мова в минулій редакції пп. 2 п. 2 ст. 45 НК РФ, йшла саме про стягнення з афілійованих організацій. Відповідно, залишалася лазівка ​​з виведенням активів або виручки на фізичних осіб (навіть якщо вони є ІП). Стягнути заборгованість з податків в цьому випадку було архіскладно, а активи були захищені.

Починаючи з 30 листопада 2016 року, податкові органи в судовому порядку можуть стягувати заборгованість безпосередньо з взаємозалежних фізичних осіб.

Це важлива зміна, оскільки і так ризиковий захід з альтернативної ліквідації стає зовсім безглуздим.

Наведемо приклад: у проблемної організації є значна заборгованість (в тому числі перед бюджетом з податків). Бажаючи уникнути відповідальності організація, за допомогою фіктивних договорів виводить активи і переводить кошти на власника бізнесу (на одного, брата, свата, дружину і т.д.). Саму компанію з такими справами зрозуміло закрити офіційно засновник побоїться. І звертається до юридичних компаній, деякі з яких все ще пропонують послуги з альтернативної ліквідації. Результатом проведеної альтернативної ліквідації є те, що колишні керівники та засновники ніякого відношення до компанії не мають, а сама компанія зареєстрована тепер де-небудь в далекому регіоні або приєднана до компанії з далекого регіону нашої неосяжної батьківщини.

Однак все упускають кілька «маленьких» нюансів:

- юридична особа все ще існує (нехай і в особі правонаступника);

- в наш час повністю прозорого бізнесу податковим органам відстежити всі операції з виведення активів з метою уникнення оподаткування, а також цілі реорганізації - це як серіал подивитися (швидко і просто);

- в судовому порядку доводиться взаємозалежність осіб, на які виводяться гроші / активи (практика доведення податковим органом взаємозалежності склалася вже значна);

- паззл складається в «схему ухилення від оподаткування», і згідно з новою редакцією пп. 2 п. 2 ст. 45 НК РФ недоїмка стягується з «осіб, визнаних судом іншим чином залежними з платником податків».

Така розмите формулювання фактично означає: «недоїмка по податках може бути стягнена з кого завгодно, хто хоч якось пов'язаний з вами, і через кого ви вирішили вивести свої активи».

Раніше була схожа практика стягнення, але це було в рамках банкрутства, що дуже довго і складно, а також часто необхідна кримінальна відповідальність особи винного в ухиленні від сплати податків. Тому подібна практика використовувалася вкрай рідко.

Зараз же у податкових органів з'явився реальний і дуже дієвий інструмент по стягненню заборгованості по податках до бюджету. І як я вже зазначив всі варіанти «альтернативної ліквідації» стають просто марними.

Єдиними способами безпечно ліквідувати організацію є «Добровільна ліквідація» і процедура «банкрутства», закінчення яких знаменує припинення діяльності, а також те, що всі зобов'язання перед кредиторами (в тому числі перед бюджетом) - виконані!