Зміни, які відбулися в податковому законодавстві протягом останніх, років вплинули на діяльність ФОП та спричинили низку судових позовів про оскарження штрафів. Недотримання форм обліку, звітності, незнання законодавства є причиною застосування штрафних санкцій.

Форма обліку товарних запасів

З 01.08.2020 року повинні вести товарний облік ФОП, які здійснюють розрахункові операції :

  • ФОП на загальній системі оподаткування;
  • ФОП на єдиному податку – платники ПДВ;
  • ФОП на єдиному податку, які реалізують технічно складні побутові товари (прилади, машини, устаткування тощо, на які встановлено гарантійний термін);
  • ФОП на єдиному податку, які реалізують вироби медичного призначення;
  • ФОП на єдиному податку, які реалізують ювелірні вироби та побутові вироби з дорогоцінного металу, дорогоцінного / напівдорогоцінного каміння.

Облік товарів підприємці повинні вести на виконання Закону про РРО, реєструвати форму ведення товарного обліку в податкових органах не потрібно. Така форма необхідна для того, щоб, під час перевірки, підприємець міг пояснити скільки товарів було реалізовано (придбано) та скільки є в залишку.

У ФОП повинні бути всі первинні документи, які підтверджують походження товарів (накладні. ТТН, митні документи (декларації ), чеки, акти закупки та ін.). Документи мають містити реквізити, за якими можна ідентифікувати постачальників та отримувачів товарів, дату здійснення операції, вартість та кількість товарів. Якщо ФОП має декілька місць реалізації товарів, до первинних документів ще треба додати внутрішні документи, які підтверджують переміщення товарів на місця їх реалізації. 

Як записувати товари в облікову форму

Титульний аркуш форми обліку товарів має містити наступні дані:

  • ПІБ підприємця;
  • РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податікв)  або дані паспорту чи ID-картки, якщо, через релігійні переконання, відсутній РНОКПП;
  • податкова адреса;
  • назва та адреса суб’єкту господарювання / місця зберігання.

Вибуття товарів – продаж, внутрішнє переміщення, знищення або втрата, повернення постачальнику, використання для власної потреби. Примітка – графа, в яку заносяться відмітки в разі виправлень. Згідно з Наказом «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку», заповнювати таблицю необхідно чорнилом або кульковою ручкою темного кольору.

Якщо форма обліку товарів підприємцем створюється у електронному вигляді, чітких вимог щодо програмного формату (Excel, Word, Numbers, Smartsheet, Workzone тощо) немає. Але, зауважимо, що така форма має бути роздрукована, на вимогу перевіряючи осіб.

Особливу увагу ФОП має звернути на зберігання первинної документації, адже її відсутність на місці реалізації товару може призвести до накладення штрафу, крім того, вся первинна документація має зберігатися та підшиватися разом із формою обліку.

Форма обліку залишків товарів

На момент першого заповнення форми обліку товарів, ФОП зобов’язаний внести до неї дані, про ті товари, які  у нього залишилися. Дані про ці товари повинні заноситися до форми обліку першими. Опис товарів, які є в залишку, ФОП складає самостійно – це і буде його умовна первинна документація щодо цих товарів.

Відповідальність за реалізацію необлікованих товарів

Відсутність обліку товарів, згідно із Законом про РРО,тягне за собою накладення штрафу у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.). Така ж сама санкція застосовується  в разі, якщо форма обліку відсутня на місці реалізації товарів або ФОП не надав її під час перевірки.

Але у цьому випадку закон залишає підприємцям привід звертатися до суду, в разі отримання штрафу, адже, згідно із законом, мова йде про реалізацію не облікованих у встановленому порядку товарів, тобто ця санкція має застосовуватися тільки тоді, коли, наприклад, шляхом контрольної закупки, були виявлені дані порушення.

Судова практика з цього питання

Судові рішення, з приводу оскарження штрафів, щодо реалізації необлікованих товарів, як правило, задовольняють вимоги ФОПів, чітко розмежовуючи поняття «реалізація» та «зберігання» товарів, якщо не було доведено факт продажу товару контролюючими органами.

Те ж саме стосується щодо правил ведення облікової документації: якщо її немає за місцем реалізації, це не означає що вона відсутня зовсім, тому ФОП має право надати її вже після перевірки і оскаржити факт відсутності обліку товарів у акті перевірки.