У 2021 році відбулися зміни у земельному законодавстві, що вплинуло на процес зміни цільового призначення земельної ділянки.

Дана публікація пояснює поняття цільового призначення земель, тлумачить зміни у законодавстві щодо процедури зміни цільового призначення та описує процедуру подання документів для отримання нового витягу.

Що означає поняття «цільове призначення земельної ділянки»

Цільове призначення землі – використання земельної ділянки відповідно до категорії, вказаної в технічній документації землеустрою. За цільовим призначенням, відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, виділяють наступні категорії земельних ділянок:

 • сільськогосподарські землі;
 • житлової та громадської забудови;
 • оздоровчого призначення;
 • природно-заповідного призначення;
 • рекреаційного призначення;
 • історико-культурного призначення;
 • лісогосподарського призначення;
 • водного фонду;
 • землі промисловості, транспорту, енергетики, оборони, електронних комунікацій та іншого призначення.

Відомості про цільове призначення землі вносяться до Державного земельного кадастру. Використання землі не за цільовим призначенням тягне за собою позбавлення прав на землю у судовому порядку, при цьому, не має значення знаходиться земельна ділянка в оренді, чи у користувача є право власності на неї.

Тому, зміна цільового призначення повинна відбуватися тільки законним шляхом.

Зміни в законодавстві щодо використання та цільового призначення землі

З 2020 року відбулися суттєві зміни в законодавчих актах, які регулюють використання земель. 17 червня 2020 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», який набрав чинності (із додатковими змінами) 24 липня 2021 року.
Змінився підхід до містобудівної документації, з׳явилося поняття КППР (комплексний план просторового розвитку ) території територіальної громади, в повноваження яких передаються права визначати функціональне призначення території, межі функціональних зон, інфраструктуру тощо.

Власникам земельних ділянок це полегшить процес зміни цільового призначення ділянки: раніше неузгодженість між земельним та містобудівним кадастрами викликало проблеми при оформленні ділянки, адже призначення земельної ділянки визначалося в земельному кадастрі, а належність її до певної функціональної зони – в містобудівному, якщо ці дві інформації суперечили одне одному, отримання права власності або зміни цільового призначення ставало проблемою.

Згідно зі змінами, до 1 січня 2025 року органи місцевого самоврядування повинні внести до Державного земельного кадастру відомості про функціональні зони, зазначені в містобудівній документації. Функціональні зони – це умовний поділ (зонування) території міста чи села на промислову, транспортну, житлову, зелену, сільськогосподарські частини.

За новим законом власники земельної ділянки не повинні розробляти нову документацію із землеустрою, отримувати дозвіл від органів самоврядування на зміну цільового призначення, якщо земельна ділянка знаходиться в межах визначеного виду функціонального призначення.

Тобто, з 1 січня 2025 року власники земельних ділянок, для зміни їх цільового призначення, зможуть звертатися відразу до кадастрового реєстратора, без отримання згоди органів місцевого самоврядування.

Процедура зміни цільового призначення земельної ділянки

На сьогоднішній день, змінити цільове призначення земельної ділянки за новим форматом можна тільки в тому разі, якщо вона знаходиться в межах функціональної зони, визначеною містобудівною документацією і внесеною до Державного земельного кадастру або на підставі витягу з містобудівної документації, якщо вона вже затверджена.

Отже, щоб змінити цільове призначення землі необхідно:

 • підготувати нотаріально засвідчену заяву власника, в якій необхідно вказати:
  • правовий статус земельної ділянки (наприклад, право власності на підставі договору дарування); - реєстраційний номер та дату його призначення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
  • номер Витягу;
  • вид категорії, яку просить встановити заявник (наприклад, змінити цільове призначення «для ведення особистого селянського господарства» на призначення «житлової забудови»);
 • розробити проект землеустрою щодо зміни цільового призначення землі, якщо містобудівна документація ще не затверджена та інформація про функціональні зони не внесені до Державного земельного кадастру (реєстр сертифікованих державних та приватних інженерів-землевпорядників, які розробляють таку документацію);
 • затвердити проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки в органах місцевого самоврядування;
 • отримати витяг з Державного земельного кадастру із зміненим цільовим призначенням земельної ділянки.

Інформація про зміну цільового призначення земельної ділянки буде автоматично передана до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Звичайно, зміни в законодавстві, які ввійшли в дію в 2021 році, зекономлять час та гроші власникам земельних ділянок, але вимагати реєстрації зміни цільового призначення за новою спрощеною процедурою громадяни поки що не мають (до 1 січня 2025 року). Перед тим, як починати оформлення документації щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, необхідно з׳ясувати в органах місцевого самоврядування чи відбулася вже процедура затвердження містобудівної документації.