Законодавство, зокрема Цивільний кодекс, залишає фізичним і юридичним особам можливість розійтися з мінімальними втратами навіть у разі серйозних конфліктів. Без позовних заяв і без необхідності пояснювати суду, чому виник конфлікт і чи немає в договірних відносинах порушень. Ця угода про розірвання договору - документ, який оформляється обома сторонами, які уклали раніше договір.

Коли це працює

Практика з розірванням договору за угодою сторін використовується і для угод купівлі-продажу, і для припинення відносин роботодавця і працівника, і при замовленні послуг або укладення договору оренди. Відносини між сторонами кредитного договору, підряду, поставки товарів теж можуть бути припинені шляхом складання угоди.

Найчастіше цей спосіб «розійтися миром» застосовується при розірванні трудових договорів або підряду, куди рідше - якщо мова йде про іпотеку або договорі дарування.

Процедура оформлення угоди досить проста:

  • одна сторона (ініціатор) надсилає іншій оферту - повідомлення про намір укласти угоду;
  • інша сторона, в разі згоди з офертою, становить акцепт - тобто формально висловлює готовність до угоди;
  • оформляється власне угоду.

Важливо! Формат, структура і зміст угоди повинні відповідати таким у договору.

Коли це не працює

Якщо у сторін договору є один до одного будь-які претензії (зазвичай - майнового характеру), укласти угоду практично неможливо. Чи не вийде це зробити і в разі, якщо в договорі є пункт, який забороняє досудовий формат розірвання.

Умови для угоди про розірвання договору

Приводом для розірвання в двосторонньому порядку стає зміна обставин, що мали значення для укладеного договору. Це може бути:

  • підвищення закупівельних цін або поява нового постачальника (договір поставки);
  • збільшення робочого дня (розірвання трудового договору за угодою сторін);
  • поява у позичальника великої суми грошей (кредитний договір).

При розірванні договорів дарування підставою може стати неадекватна поведінка обдаровуваного, а в разі розриву договору ренти - об'єктивно обумовлене підвищення орендної ставки.

Важливо! Можна оформити доп. Угода про розірвання договору заздалегідь, прописавши в ньому умови, при яких договірні зобов'язання сторін будуть вважатися виконаними.

Чому розірвання договору за угодою сторін - це не так-то просто

Занадто часто цей спосіб «розійтися» використовується з вигодою для однієї зі сторін: роботодавець, завдяки угоді, отримує можливість заощадити на виплаті премій і вихідної допомоги, генеральний підрядник - не заплатити субпідрядникам, банк - вимагати пені з позичальника. Іноді одна зі сторін договору може спровокувати іншу на підписання додаткової угоди про розірвання.

Як наслідок, угоду потрібно уважно вивчати, вишукуючи в ньому потенційні «підводні камені». Юдей готове допомогти і в складанні, і в аналізі цього документа. Ми надаємо правову підтримку при складанні угоди про розірвання договорів в будь-якій сфері - від купівлі-продажу нерухомості до договорів послуг або трудових.