Інформація про батьківство міститься в книзі запису народжень в РАГСі за місцем реєстрації дитини. Дані вносять туди при підготовці свідоцтва про народження. Щоб отримати його, батьки, які перебувають у шлюбі, пишуть заяву, вказуючи особисті дані. Якщо батько не міг бути присутнім при подачі заяви, він може написати його пізніше - дані внесуть до свідоцтва про народження. Якщо пара не перебуває в шлюбі, інформацію про тата можуть внести до свідоцтва після процедури встановлення батьківства.

Хто може подати на оспорювання батьківства

Оспорити батьківство - значить змінити або видалити інформацію з книги запису народжень. Після цього батько позбавляється батьківських прав на дитину, а також не повинен його утримувати (в тому числі, виплачувати аліменти). Оскарження проводиться тільки через суд - навіть якщо всі зацікавлені особи згодні на це. Закон допускає оспорювання батьківства матір'ю дитини. Також до суду може подати:

 • батько, записаний таким в свідоцтві про народження;
 • біологічний батько дитини;
 • опікун;сам дитина після настанн
 • я повноліття або емансипації.

У кого немає прав на оспорювання батьківства

Людина, яка не може бути татом дитини (за документами або фактично), не має права оспорювати батьківство в суді. Наприклад, свекруха не може звернутися до суду з подібним позовом, навіть якщо у неї є докази зради невістки. Інші родичі і сторонні люди також не можуть оспорити батьківство.

При здійсненні ЕКО та інших видів штучного запліднення донор сперми не має батьківських прав - це закріплено пунктом 3 статті 52 Сімейного кодексу РФ.

Як подати заяву в суд

Заява подається в районний суд за місцем прописки дитини. Бланк можна знайти в приймальні суду або скачати в Інтернеті. Необхідно додати копію свідоцтва про народження дитини і квитанцію про оплату мита (300 рублів). Якщо у вас немає доступу до документів, можна додати до заяви клопотання про запит копій в ЗАГС.

Що відбувається на суді по оскарженню батьківства

Позивач повинен надати суду докази того, що дані в книзі запису народжень - помилкові. Єдине однозначне доказ - аналіз ДНК батька і дитини. Але оскільки подібні позови часто супроводжуються конфліктом між батьками, один з них зазвичай не згоден на аналіз. В такому випадку підійдуть документи, що підтверджують відсутність батька в період зачаття дитини - наприклад, довідка про відрядження або лікуванні в лікарні. Якщо чоловік, який оскаржує батьківство, не може мати дітей, він має право надати суду довідку про безпліддя. Як доказ суд розглядає свідоцтва третіх осіб, листи, електронні повідомлення, фотографії. Суд може запросити в жіночій консультації та пологовому будинку документи про вагітність і пологи за клопотанням будь-якого з батьків.

В ході розгляду справи суддя може опитати дитину, яка досягла віку десяти років, про його стосунки з батьком, про відносини між батьками.

Якщо суд прийме рішення змінити запис про батьківство, необхідно звернутися в ЗАГС за новим свідоцтвом про народження. З собою потрібно принести судове рішення, оригінал свідоцтва та квитанцію про сплату мита. Новий документ видається протягом місяця.

Хочете оспорити батьківство? Зверніться до адвоката з питань сімейного права

Зателефонуйте - і ви дізнаєтеся, що робити саме у вашій ситуації. Ми допоможемо зібрати переконливу базу для оскарження факту батьківства, підготуємо позовну заяву і захистимо ваші інтереси на суді.

Згідно з офіційною статистикою, кожен третій аліментник в Україні ухиляється від виконання своїх зобов'язань. Багато неплатники вважають, що ніхто не зможе змусити їх розлучитися з грошима, і не звертають уваги на моральний аспект питання. Тим часом, регулярна несплата аліментів загрожує не тільки серйозними штрафами, а й позбавленням батьківських прав. Правда, такий результат подій можливий лише в тих випадках, коли другий з батьків вчасно заявляє про порушення.

Чим загрожує несплата аліментів на дитину

Законом України передбачено кілька типів відповідальності:

 • Громадянська - у вигляді неустойки, яка нараховується на всю суму заборгованості. Розмір грошової компенсації становить 0,5% від існуючого боргу за кожен день прострочення.
 • Адміністративна. Передбачає накладення штрафів, арешт майна і рахунків в банках, заборона на закордонні поїздки, позбавлення водійських прав, обмеження на подорожі по Україні.
 • Кримінальна. Якщо на неплатника заведуть кримінальну справу, він може бути відправлений на виправні роботи або поміщений під арешт. За несплату аліментів в великих розмірах загрожує тюремне ув'язнення терміном до 12 місяців.

При злісному ухиленні від виплат і участі в житті дитини аліментник може втратити батьківських прав.

Види боржників

Заборгованість по аліментах з'являється з багатьох причин. Навмисне ухилення можна виявити за кількома ознаками:

 • приховування заробітку або применшення його розміру;
 • часта зміна місця проживання;
 • відсутність офіційного працевлаштування;
 • небажання йти на компроміс;
 • ігнорування судових приставів.

Якщо батько не бажає платити аліменти, він використовує різні хитрощі: представляє підроблені довідки про розмір заробітної плати, стає на біржу праці, не живе за місцем прописки. Але існують і об'єктивні обставини, які не дозволяють підтримувати дітей фінансово. До них відносяться стихійні лиха і військові дії, аварії і катастрофи. Якщо несплата аліментів сталася з вини третіх осіб, колишнього чоловіка також не притягнуть до відповідальності.

Як бути, якщо колишній чоловік (дружина) не платить аліменти

В першу чергу потрібно з'ясувати, з яких причин припинилися виплати. Можливо, у аліментщика виникли матеріальні труднощі, і він просто не може виділити встановлену суму грошей. У таких випадках платник має право звернутися до суду із заявою про перегляд розміру або формату фінансової підтримки. Підставою для зменшення суми може стати:

 • інвалідність першої або другої групи, при якій аліментник потрібен додатковий догляд;
 • наявність утриманців (непрацездатних батьків, інших неповнолітніх дітей);
 • істотне зниження доходу.

Тимчасова втрата працездатності, скорочення на роботі, вихід на пенсію і велика кредитне навантаження не є підставою для несплати аліментів або їх зменшення.

Будь-які зміни в розмірі та порядку виплати повинні бути оформлені відповідно до закону. Усні домовленості не мають юридичної сили.

Судова практика

Якщо мирне вирішення питання неможливо, необхідно звернутися в суд за місцем проживання позивача. Позовна заява повинна містити такі відомості:

 • особисті дані неплатника, місце його проживання і роботи (якщо відомо);
 • особисті дані стягувача;
 • суть вимог (стягнення заборгованості, неустойки);
 • обставини, за якими призначені аліменти;
 • свідоцтво про народження дитини.

При розгляді справи суд враховує обставини, при яких виникла заборгованість, і призначає відповідне покарання. Адміністративний штраф або кримінальна відповідальність не звільняють відповідача від виплати накопичених аліментів і неустойки. Зниження розміру останньої не допускається. Сімейний Кодекс РФ не передбачає компенсацію моральної шкоди за несплату аліментів, але одержувач має право стягнути збитки, які настали в результаті заборгованості.

Швидка юридична допомога

У наших сімейних юристів є досвід роботи з найскладнішими випадками, пов'язаними з несплатою аліментів. Якщо у вас немає можливості або бажання спілкуватися з кожним з батьків вашої дитини, переговори проведуть наші фахівці. Зателефонуйте нам, щоб отримати неупереджену оцінку вашої ситуації і обговорити стратегію ведення справи.

За статтею 37 Сімейного кодексу РФ подружжя визнаються рівноправними власниками всього, що вони придбають за час шлюбу: нерухомості, транспорту, побутової техніки, фінансових активів. У разі розлучення придбані речі, нерухомість та інше діляться між подружжям так, як вони самі вирішать. Загальний принцип - поділити навпіл у фінансовому еквіваленті. Наприклад, пара володіє квартирою, дачею, машиною і гаражем. Після розлучення квартира дістається дружині, а все інше - чоловікові. При цьому закон не забороняє ділити майно по-іншому: чоловік має право благородно відмовитися від своєї частини майна на користь колишньої дружини, і навпаки. Допускається варіант, коли після розлучення подружжя продовжує користуватися своїм майном спільно - але практика показує, що з часом між ними виникають суперечки, які доводиться вирішувати через суд.

Яку інформацію містить угоду про майно подружжя

Щоб уникнути судових розглядів, подружжя може скласти угоду про поділ спільного майна. Цей документ визначає:

 • об'єкти власності кожного боку;
 • компенсації, які залишаються несплаченими подружжю в разі нерівного розподілу матеріальних благ;
 • порядок управління та користування спільним (пайовою) майном, якщо воно буде продано;
 • перелік об'єктів власності, які закріплені за дітьми (відповідно до закону, це особисті речі та грошові вклади).

В угоді вказується ринкова вартість всіх об'єктів, щодо яких проводиться розділ. Якщо частина майна не може бути розділена (наприклад, квартира), потрібно описати режим користування кожним з подружжя. При складанні документа про добровільний поділ майна прийнято вказувати способи впливу на сторону, яка порушить умови. Наприклад, анулювання угоди і новий розділ майна в судовому порядку.

Коли складати угоду: до розлучення або після

Написати угоду можна і під час шлюбу, і після нього. Рекомендується підписати договір до розлучення, тому що після нього в деяких випадках потрібно платити податки. Наприклад, згідно з листом Мінфіну N БС-4-11/4624 від 15.03.2017 колишній чоловік, який одержує компенсацію за розділ майна, повинен сплатити з нього ПДФО.

Угода необхідно завірити у нотаріуса. Суд не зобов'язаний перевіряти його зміст, але може попросити текст документа для ознайомлення. Якщо угода суперечить закону або шкодить інтересам дітей, його можуть визнати недійсним. В цьому випадку розділ проводиться тільки через суд.

Скористайтеся послугами юриста з розлучень

Якщо ви хочете скласти угоду про поділ спільного майна, яке буде влаштовувати всіх його власників - зверніться в наше агентство. Юристи з великим досвідом ведення шлюборозлучних справ допоможуть знайти оптимальний варіант розподілу власності і підготують документи, необхідні для розділу.

І без того непроста процедура розлучення часто ускладнюється майновими питаннями. Земельну ділянку, набуту для будівництва заміського будиночка або ведення бізнесу, може стати справжнім яблуком розбрату - особливо якщо колишнє подружжя не можуть домовитися про його розділі. Ситуація ускладнюється тим, що подібні питання регулюються кількома законодавчими актами: Сімейним, Земельним та Цивільним кодексами України. Наші юристи допоможуть вирішити проблеми з розділом земельної ділянки при розлученні або після нього - як мирним шляхом, так і в судовому порядку.

Як діляться земельні ділянки

У Львові і Львівській області встановлено такі мінімальні площі ділянок:

 • 300 м2 - для індивідуального житлового будівництва;
 • 600 м2 - для дачного господарства;
 • 200 м2 - для садівництва чи городництва;
 • 18 м2 - для особистих гаражів;
 • 5 м2 - для установки тимчасових торгових точок.

Фактичний розділ земельної ділянки між подружжям можливий тільки в тому випадку, якщо розмір кожної з виділених частин укладається в рамки нормативів. Така нерухомість називається ділимо. Для неподільних об'єктів передбачені інші варіанти. Колишні чоловік і дружина можуть продати власність і поділити виручені гроші або ж користуватися територією спільно (по черзі або в іншому порядку). Крім цього, один з подружжя може відмовитися від своєї законної частки на користь другої сторони - безоплатно або за певну суму.

Особиста або спільна власність

Як правило, розділ спільно нажитого земельної ділянки не викликає складнощів. Нерухомість ділиться порівну або з урахуванням інтересів дітей, які з'явилися в шлюбі. Якщо один з подружжя приватизував землю або купив її до весілля, отримав в дар або спадок, другий не може претендувати на цю власність. Виняток становлять ситуації, коли ділянка була облагороджений і серйозно збільшився в ціні за час шлюбу. Наприклад, дружині дісталося шість соток від бабусі, а чоловік виростив на цій землі яблуневий сад з рідкісними сортами фруктів.

Поділ земельної ділянки: за угодою або в суді

Якщо у подружжя немає розбіжностей з приводу спільно нажитого майна, полягає добровільне угоду про розподіл ділянки. Воно складається в письмовій формі і візується у нотаріуса. На підставі цього документа реєструються нові права власності.

Якщо у пари немає єдиної думки, розділ земельної ділянки між подружжям проводиться в суді. У цьому випадку враховуються інтереси обох сторін і спільних дітей. Суд розглядає, коли і яким чином з'явилося право власності, чи був ділянку облагороджений під час сімейного життя, з'явилися на ньому споруди і зелені насадження. При необхідності проводяться землевпорядні та будівельно-технічні експертизи, оцінка вартості. Мета цих процедур - з'ясувати, чи можливий розділ земельної ділянки в натурі, і правильно визначити частку кожного з подружжя. Витрати по проведенню експертизи стягуються з учасників спору відповідно до розміру присудженого майна.

Незважаючи на велику судову практику, кожен шлюборозлучний процес індивідуальний. Зверніться до сімейного юриста, щоб вивчити перспективи вашої справи під час безкоштовної консультації.